+48 12 357 20 02 pn.-pt. 8:30 - 17:00 Zdalny serwis

Jak ustawić w Comarch ERP Optima dodatkowy zasiłek opiekuńczy? COVID-19

Rodzice dzieci do lat ośmiu mają prawo do trwającego do 14 dni urlopu opiekuńczego z powodu COVID-19. Możliwość ta wynika bezpośrednio z tego, iż zamknięte są obecnie przedszkola, szkoły oraz kluby dziecięce. W sytuacji, gdy oboje rodzice są aktywni zawodowo, o zasiłek może wystąpić jedno z nich. Istnieje też opcja rozdzielenia całkowitej puli dni urlopowych na obojga rodziców. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie u płatnika składek, czyli np. u pracodawcy. Przykładowy wzór można pobrać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urlop związany z koronowirusem nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które można wykorzystać na opiekę nad chorym dzieckiem. Urlop naliczany jest według dni kalendarzowych, a nie roboczych.

Jak ustawić urlop związany z koronawirusem w Comarch ERP Optima?

Poniżej przedstawiamy szczegółowa instrukcję, związaną z ustawianiem omawianej opcji. Przedstawione funkcje dostępne są od wersji 2020.4.

1.Opcja Dodatkowy urlop opiekuńczy (zasiłek) została wprowadzona do systemu jako nowy typ nieobecności. Znajduje się ona zatem tam, gdzie inne nieobecności. Można do niej dotrzeć z poziomu Wypłat pracowników. Należy kliknąć w nim opcję (Nie)obecności.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wypłaty.png
 
 

2. Następnie otworzy się kalendarz czasu pracy, na którym należy ustawić datę rozpoczęcia nieobecności i za pomocą przycisku z plusem dodać nieobecność.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kalendarz-czasu-pracy-1024x558.png
 
 

3. Później zostanie otwarty formularz nieobecności, na którym należy wybrać typ nieobecności, czyli Dodatkowy urlop opiekuńczy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie formularz-nieobecności-2.png
 
 

4. W formularzu wypłaty, w zakładce Elementy wypłaty, pojawi się wypłata zasiłku związana z nieobecnością. Jest ona obliczana na tych samych zasadach, co zwykły zasiłek opiekuńczy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie formularz-wypłaty.png
 
 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie formularz-elementu-wypłaty.png
 
 

 

 

 

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Szablon Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep internetowy Shoper.pl